Поврзи се со нас

Други спортови

Путин ќе го одлукува Хабиб со орден „херој на Русија“

Еден од најдобрите ММА борци на сите времиња, Хабиб Нурмагомедов, реши да ја заврши кариерата минатиот месец, откако беше подобар од неговиот ривал во 29-та борба.

Гејџ не можеше да стори ништо против него, иако се бореше додека му беше скршена ногата, а Хабиб ги изненади сите со својата одлука да се повлече. Тоа е ветување за неговата мајка, откако неговиот татко почина во мај годинава како резултат на вирусот корона.

Наскоро се очекува прием кај претседателот Владимир Путин , а Хабиб ќе биде одликуван со Орден „херој на Русија“, што е највисоко можно признание за оваа земја.

Досега само три спортисти го добија овој медал (Љубов Егорова, Александар Карелин и Лариса Лазутина), а 22 години подоцна, Хабиб Нурмагомедов ќе биде тоа. Не сите се согласуваат со таа одлука, па затоа гласот го крена и поранешната олимписка шампионка во брзо лизгање, Светлана Чурова.

Таа во моментов е член на Државната дума и силно се спротивставува на овој предлог.

„Хабиб е голем спортист, но сепак ги имаме. Не е фер да се дава медал на некого за победа во комерцијални борби без правила. Тој освои само одреден број борби, замислете колку атлетичари победија на Светските првенства, на Олимписките игри, но тие не добија признание!“, Рече Светлана Журова, која исто така го пропушти медалот.

Сепак, се чини дека ова не е единствениот проблем. Хабиб Нурмагомедов секогаш истакнува дека е горд муслиман и скоро му се заканувал на францускиот претседател Емануел Макрон.

loading...

Facebook