Connect with us

Други спортови

Рафаел Надал ја поддржа Аргентина по нивниот изненадувачки пораз од Саудиска Арабија

22-кратниот Гренд слем шампион Рафаел Надал изјави дека аргентинската ѕвезда Лионел Меси може да се ослободи од разочарувањето од нивниот изненадувачки пораз од Саудиска Арабија на Светското првенство во ФИФА и да се покаже добро на следните натпревари во Катар.

Не сум љубител на конечни резултати – ниту преголема еуфорија, ниту преголема катастрофа, изјави Шпанецот, кој е голем фудбалски љубител, пред егзибицискиот натпревар против Норвежанецот Каспер Руд во Буенос Аирес.

„Светот не е променет… Тие само загубија натпревар и имаат уште два до крајот. Најмалку што заслужуваат е доверба и почит. Тие пристигнаа како шампиони на Америка, со една од најдобрите победнички серии во историјата, па зошто Ја изгуби довербата? Сè уште мислам дека Аргентина е главен фаворит“, додаде Надал.

Шпанецот, кој освои два Грен слем турнири оваа година, рече дека победата на Саудиска Арабија е едноставно одраз на тоа колку фудбалот стана еднаков.

35-годишниот тенисер зборуваше позитивно за Лионел Меси, кој играше за големиот ривал на Реал Мадрид, Барселона.

„Меси со години му одзема трофеи на Реал, но на крајот на денот, како љубител на спортот, цениш некој што е толку посебен. Во Ла Лига имавме доволно среќа да уживаме во него во најдобрите години од неговата спортска кариера. Тој ни даде многу посебни моменти во светот на спортот, тој е еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот и спортот воопшто“, прокоментира Надал.

Аргентина игра со Мексико во нивниот втор натпревар од групата Ц во сабота.

Facebook

Реклама