Connect with us

Други спортови

Рафаел Надал успешно опериран

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, имаше успешна операција на десниот скочен зглоб, поради што го откаже и учеството на финалниот АТП турнир за оваа година и дуелот со Новак Ѓоковиќ за првото место на светската ранг-листа на крајот од 2018 година.

  • Здраво на сите. Ви благодарам за пораките што ги добив вчера и денес. Операцијата на зглобот мина добро, се огласи Надал на Твитер.

Докторот кој ја изврши операцијата, Анхел Руиз-Которо, вели дека истата траела половина час.

  • Операцијата траеше 35 минути при што е острането страно тело од глуждот. Решивме да го отстраниме проблемот сега, за да може навреме да јапочне следната сезона. Целта му е да игра на Отвореното првенство на Австралија и да биде во најдобра можна форма. Отстранивме мало парче што го спречува да се движи нормално, изјавил Руиз.
Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com