Connect with us

Фудбал

Раиола сакаше да го изведе „последниот танц“ пред смртта, најмоќниот човек во фудбалот му кажа „не“

Мино Раиола ќе остане еден од највлијателните менаџери во историјата на фудбалската игра.

Раиола почина на 55-годишна возраст по неколкумесечна борба со болеста и не успеа да реализира некои од трансферите кои планираше да ги направи ова лето.

Еден од најголемите престолнини во неговата империја беше Ерлинг Халанд кој од следната сезона ќе игра за Манчестер Сити откако ги договори сите детали околу трансферот.

Раиола е познат по валканите игри при трансферот на играчите бидејќи прво гледал во паричникот, а потоа во својот штитеник, поради што не бил омилен кај клубовите.

Еден од ретките великани каде му беше затворена вратата беше Реал Мадрид каде на негово големо изненадување не играа ѕвездите кои ги претставуваше.

Халанд беше блиску да го облече дресот на Реал, за време на преговорите Раиола се обиде да го изведе својот „последен танц“, но беше спречен од Флорентино Перез, можеби најмоќната личност во светот на фудбалот.

Имено, Раиола побарал клаузула од 150 милиони евра да биде вклучена во договорот по истекот на втората година од договорот. Перез решително го одби предлогот и преговорите пропаднаа.

За споредба, Раиола успеа да вклучи клаузула од 75 милиони евра во договорот на Халанд со Борусија Дортмунд, што е многу помалку од сумата што германскиот клуб можеше да ја заработи.

Перез е познат како тврд орев, а очигледно е дека Раиола го почувствува тоа на своја кожа, бидејќи едноставно немаше рецепт да го надмудри претседателот на Реал.

 

Реклама

Facebook