Connect with us

Фудбал

Рангник: РБ Лајпциг има шанса да го елиминира ПСЖ

Лисабон, 17 август 2020 (МИА) – Поранешниот тренер на РБ Лајпциг и спортски директор на клубот Ралф Рангник смета дека тимот има шанса да го совлада Пари Сен Жермен и да се квалификува за финалето во Лигата на шампионите.

– Јас сум многу среќен за тимот. Огромен напредок, што не е случајно, рече Рангник во интервјуто за весникот „Митлдојче Цајтунг“ и Интернет порталот „РБЛајв“.

Рагник исто така верува дека ПСЖ има неверојатни напаѓачи како Нејмар, Анхел ди Марија и Килијан Мбапе, но овој тим има и слабости: „Гледам дека имаат проблеми во одбраната и особено кај бековите“.

Со ран гол, а потоа и стегната игра, во комбинација со контранапади, ќе му помогне на РБ Лајпциг да запише ново изненадување, откако во четвртфиналето го елиминираа Атлетико (Мадрид), смета искусниот стручњак.

loading...

Но, и покрај овие предности на неговиот поранешен тим, тој продолжува да го прифаќа Пари Сен Жермен како фаворит и тие остануваат така заради многуте sвезди што ги имаат и фактот дека „тимот игра како еден“.

Рангник беше спортски директор во Лајпциг од 2012 до 2019 година, тренер за време на промоцијата во елитата 2015-16, како и во 2018-19. Две недели подоцна, тој ја напушти функцијата шеф на развојот на фудбалот, но сепак се чувствува како дел од клубот.

– Овој турнир во Лигата на шампионите е дел од минатата сезона, па затоа сум возбуден за Лајпциг и јас сум дел од тимот во тие натпревари, додаде тој.

Може да се каже и дека добро ги познава двата тренери. Токму тој го отстапи местото на поранешниот играч на скромниот Улм, Томас Тухел како тренер на децата до 15 години во Штутгарт, а во моментов е шеф на Пари Сен Жермен.

Од другата страна ќе биде младиот Јулијан Нагелсман, кој пристигна во Хофенхајм како тренер на младинците кога Рангник беше тренер на сениорите. И кога тој беше поканет да ја преземе работата во Лајпциг, го зеде со себе Нагелсман.

– Љубопитен е фактот што им отворив пат на двајцата, но потоа тие ја заслужија секоја минута слава, рече 62-годишниот стручњак.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com