Connect with us

Фудбал

Рен се искачи во топ 3 во Лига 1

Екипата на Рен се искачи на третото место во француската Лига 1 по победата од 2-0 на домашен терен над Сент Етјен . Така, Рен собра 62 бода, со 3 повеќе од четвртиот Монако , кој има натпревар помалку. Сент Етјен е 18-ти со 31 и е во опасност од испаѓање.

Хрватот Ловро Мајер стана херој за Рен , постигнувајќи ги двата гола за Британците. Само една недела по убедливата победа од 5-0 над Лориен , навивачите го наполнија стадионот Роаисон Парк во очекување на нов спектакл, но мораа да се вооружат со трпение против противникот кој вешто се бранеше.

Сепак, на крајот од првото полувреме, вратата на Сент Етјен беше отпечатена од Мајер , кој контролираше додавање од Мартин Териер и го направи Пол Бернардони беспомошен. Набргу по голот гостите можеа да го вратат изедначениот резултат, но не успеаја. Второто полувреме беше рамноправно, но дојде до 84. минута, кога Мејер стави точка на интригата и го запечати успехот на Врен.

Реклама

Facebook