Connect with us

Фудбал

Ренова и Шкендија одат во второто коло од Лига Европа, Шкупи елиминиран

Баку, 27 август 2020 (МИА) – Две од трите македонски екипи изборија пласман во 2. квалификациско коло во Лигата на Европа.

Ренова забележа победа на гостувањето во Ерменија кај Алашкерт, додека во Азербејџан, македонските тимови имаа половичен успех. Шкупи пружи достоен отпор во Баку, иако загуби од апсолутниот фаворит Нефчи, додека Шкендија во Сумгаит го надигра истоимениот тим.

Резултати:

Алашкерт – Ренова 0:1 (стрелец Мишковски 58. минута)

Нефчи – Шкупи 2:1 (голот за Шкупи го постигна Дарбо Дембо во судиското надополнување)

Сумгаит – Шкендија 0:2 (Ибраими 56. и Дориев 89. минута двата гола од пенал). зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com