Connect with us

Фудбал

Роман Абрамович повеќе не сака да го продаде Челзи, а многумина ја одбија цената

Објавено:

Роман Абрамович повеќе не сака да го продаде составот на Челзи.

Според „Телеграф“, рускиот тајкун повторно се вљубува во клубот, откако Френк Лампард создаде нов тим и сега повеќе нема намера да го продаде клубот.

Абрамович не престојува во Лондон долго време. Британската влада одбива да му издаде виза за престој и работа и е забрането да влезе во Велика Британија.

Клубот тече низ посредник, а во претходните месеци често се споменуваше дека Челзи може да добие нов сопственик.

Сепак, никој не сакаше да ја плати бројката што ја бараше Абрамович. Тој сакаше дури 3 милијарди фунти, па дури и ја одби понудата за конзорциум од 2 милијарди фунти.

Сега продажбата не е во прашање, а Роман е задоволен од тоа како се одвиваат работите.

„Тој е многу задоволен од тоа како се развиваат работите. Академијата работи фантастично. Ова е она што го сакаше. Тимот игра добар фудбал и засега не е важно што трофеите не се во моментов освоени“, изјави извор близок до Абрамович.

Челзи предводен од Лампард игра навистина убав фудбал и многу млади сили од клупската академија се на теренот.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама