Connect with us

Други спортови

Роси ќе го тестира Мерцедесот, а Хамилтон неговата Јамаха М1

Објавено:

Валентино Роси и Луис Хамилтон се подготвуваат за сензационалната размена. 40-годишниот пилот на Јамаха, Валентино Роси, беше присутен во боксот на Мерцедес, каде го проба седиштето на болидот на Луис Хамилтон, додека во истиот ден, британскиот пилот ќе го тестира моторот на Роси, Јамаха М1.

„Мислам дека Луис и јас ќе се забавуваме на оваа средба“, рече Валентин Роси, кој ги објави фотографиите од Мерцедесот на Хамилтон. Оваа размена на места помеѓу двајцата пилоти ќе се случи на 9 декември, на пистата во Валенсија. Ова е втор пат Роси да се проба во Формула 1, откако претходно пилотираше со болидот на Ферари.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама