Connect with us

Други спортови

Русија ја совлада Хрватска во финалето на Дејвис купот

Заврши тениското натпреварување во Дејвис куп, кое заврши во Шпанија.

Рускиот тим ја освои титулата.

Русите во финалето ја совладаа Хрватска, поточно водат со 2-0 во сингл, па мечот во двојки нема да има крајно резултатско значење.

Во првиот меч Рублева ја победи младата Гоја со 2:0, 6:4, 7:5 во сетови, додека Медведев им ја донесе титулата на Русите, победувајќи го и Чилиќ со 2:0, 7:6 во сетови.

Русија, исто така, стана четвртата земја што победила на репрезентативни натпревари во двете натпреварувања во истата година, бидејќи пред тенисерите, руските тенисерки во Прага го освоиле Фед купот. Овој потфат, покрај Русија, претходно го реализираа и Чешка, Австралија и САД.

За Русија ова беше трета титула во Дејвис купот во историјата.

Реклама

Facebook

Реклама