Connect with us

Фудбал

Русите повторно по свое: Нова „жртва“ е Баерн!

Натпреварите од германската Бундеслига се гледаа во земји ширум светот, но доколку се најдете во Русија, ќе ви биде скратено правото да гледате натпревари од една од најсилните лиги во светот.

„МатчТВ“ е задолжен за пренос на натпревари од Бундеслигата во Русија, но поради пораката „Стоп за војната, Путин!“ на рекламата го прекина дуелот меѓу Арминија Билефелд и Баерн, кој се одигра во неделата и на кој гостите убедливо славеа со 3:0.

Руските навивачи го видоа само првиот гол на мечот Баерн – Армини, бидејќи „МатчТВ“ го прекина преносот на дуелот од Билефелд во 30. минута, неколку моменти по објавените анивоените пораки на рекламните паноа низ теренот.

Ова не е првпат мечот од Бундеслигата во Русија да биде прекинат, бидејќи претходно беше прекинато дербито меѓу Борусија Дортмунд и Лајпциг, додека руските гледачи имаа цензурирана порака „Стоп за инвазијата“, која беше ставена на сите натпревари од шпанската Ла Лига. , вклучително и на Ел Класико помеѓу Реал Мадрид и Барселона.

Русите упорно го цензурираат и кријат она што не сакаат да го видат, додека руската инвазија на Украина продолжува.

Реклама

Facebook