Поврзи се со нас

Фудбал

Салах го постигна својот 100. гол за Ливерпул

Ливерпул, 17 октомври 2020 (МИА) – Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, постигна гол на натпреварот од 5. коло на Премиер лигата против Евертон.

-текстот продолжува по рекламата-

За 28-годишниот Египќанец, тоа е 100-ти гол за клубот во сите натпреварувања. За да го стори ова, на Салах му требаше да одигра 159 натпревари, што е трет резултат на играч на „црвените“.

Само Роџер Хант (144) и Џек Паркинсон (153) постигнаа 100 гола побрзо од Салах.

-текстот продолжува по рекламите-

Во тековната сезона Салах има шест натпревари и постигнато пет погодоци. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама