Connect with us

Фудбал

Самиот Кристенсен побара да биде отстранет од Челзи пред финалето со Ливерпул

Самиот дефанзивец на Челзи , Андреас Кристенсен , побара да биде отстранет од групата на Челзи за финалето на ФА Купот против Ливерпул . Данецот, кој по завршувањето на сезоната ќе стане играч на Барселона , утрото на натпреварот му рекол на Томас Тухел дека не се чувствува подготвен за игра. Потоа го напушти хотелот во кој престојуваше тимот. Според Дејли Мејл, соиграчите на Кристенсен биле шокирани од целата ситуација.

Изданието тврди дека Данецот му ги помешал плановите и на Тухел, кој имал намера Кристенсен да стартува наместо Трево Чалоба.

Роднините на дефанзивецот уверуваат дека тој не се чувствувал добро во деновите пред натпреварот и во саботата му рекол на Тухел дека не е во таква физичка кондиција што би му дозволила да игра.

Реклама

Facebook