Connect with us

Фудбал

Сане може да го пропушти и натпреварот против Шпанија

Германскиот напаѓач Лерој Сане би можел да го пропушти натпреварот од групната фаза на Светското првенство во фудбал во 2022 година против Шпанија, пренесува Sport1. Крилниот напаѓач се уште не учествувал на тренинзите во Бундеслигата и се подготвува индивидуално поради повреда на коленото.

Тренерот на Меншафт, Ханс Дитер Флик, изрази надеж дека Сане ќе има време да се опорави за важниот натпревар со Иберијците. Поради повредата, фудбалерот го пропушти првиот натпревар на Германците на Светското првенство, вчера загуби изненадувачки со 1:2 од Јапонија.

Средбата со Шпанија на 27 ноември од 21 часот е клучна за четирикратниот светски првак Германија, бидејќи уште еден пораз може да ја исфрли репрезентацијата од трката уште во групната фаза за втор последователен Мундијал.

Facebook

Реклама