Поврзи се со нас

Фудбал

Сари се враќа во стара улога

Маурицио Сари е се поблиску до враќање во фудбалот. Сари, наводно, е подготвен веднаш да ја преземе Фиорентина и повторно да се врати во старата улога, односно да му биде повторно ривал на Јувентус.

Наводно, тој е подготвен да ја преземе жешката клупа на Фиорентина, големиот и лут ривал на Јувентус уште од 80-тите години. Фиренца е веројатно единствен град во Италија каде Јувентус нема свои навивачи, а навивачите на Фиорентина се познати по својата огромна нетрпеливост и омраза кој италијанскиот шампион.

Искусниот стратег ја започна кариерата во 1990 година, а низ годините бил дел од екипите на Јувентус, Наполи, Челзи, Емполи…

loading...

Facebook