Connect with us

Други спортови

Се огласи тенисерката која тврди дека била силувана од политичар, моментално има само едно барање

Познатата кинеска тенисерка Пенг Шуаи (35) минатата недела го обвини поранешниот кинески вицепремиер Џанг Гаоли дека ја силувал пред три години.

По овие обвинувања и откако приказната стигна до јавноста, Пенг едноставно исчезна. Со денови никој не знаеше каде е и што се случува со неа, а вчера беше видена на еден од младинските тениски турнири во Кина, каде што потпишуваше автограми и позираше со насмевка.

Ова ја олесни тениската јавност, иако многумина се уште се сомневаат во целата приказна и веруваат дека таа не е безбедна поради тоа што го кажа.

Веста за наводното сексуално злоставување не е точна. Не сум исчезнал, одмарам дома и се е во ред. Ви благодарам уште еднаш што се грижите за мене“, наводно напишал Пенг во објавеното писмо во кое никој не ни верувал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Courts Magazine (@courtsmag)

Пенг сега стапила во контакт со претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, со кого разговара преку видео повик околу половина час и имала едно барање.

„Таа објасни дека е безбедна во нејзиниот дом во Пекинг и се чувствува добро, но рече дека сака и нејзината приватност да се почитува во овој момент. Таа сега е во друштво на семејството и пријателите и рече дека ќе продолжи да игра тенис“, се вели во соопштението на МОК.

Кога станува збор за наводното силување, Пенг претходно изјави дека Гаоли ја поканил дома да игра тенис, а потоа ја силувал.

„Го одбив и не можев да престанам да плачам. Бев исплашена и збунета и на крајот се согласив, имавме секс“, изјавила Пенг и шокирала со тврдењето дека стража тогаш чувала сопругата на Гоали.

„Немам докази како видео снимки или аудио снимки, беше невозможно да се направат, но имам вистинско искуство“, рече Пенг.

Реклама

Facebook

Реклама