Поврзи се со нас

Фудбал

Седум играчи на Јувентус во моментов се под истрага

Седум играчи на Јувентус, наводно, се под истрага за напуштање на балонот пред меѓународната пауза пред две недели.

Јувентус влезе во доверлива изолација откако двајца членови на персоналот беа позитивни на Ковид-19 пред 14 дена. Родриго Бентанкур, Хуан Куадрадо, Данило, Пауло Дибала, Мерих Демирал и Кристијано Роналдо го напуштија хотелот Ј за да играат за своите репрезентации, додека Џиџи Буфон си замина дома.

Според извештајот на „Ла Газета дело Спорт“, играчите ќе бидат казнети доколку јавното обвинителство во Торино што ја спроведува истрагата ги прогласи за виновни.

Исто така, федералниот обвинител на Италијанскиот фудбалски сојуз отвори друга истрага за да провери дали Роналдо и неговите соиграчи ги почитувале прописите за анти-КОВИД изготвени од Италијанската федерација. Јувентус, сепак, верува дека Роналдо и неговите соиграчи не прекршиле никакви правила.

“Влеговме во балонот во саботата и заминавме во доверлива изолација без конкуренција. Им рековме на играчите дека оние што сакаат можат да си одат дома да се изолираат. Тие би можеле да изберат да заминат и тие се слободни граѓани. Не гледам зошто Роналдо не требаше да оди со националниот тим “, рече претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Advertisement

Facebook

Реклама