Connect with us

Фудбал

Селтик не може да се пласира во групната фаза од Лигата на шампионите уште од 2017 година

Глазгов, 27 август 2020 (МИА) – Шкотскиот фудбалски гигант Селтик синоќа загуби со 2:1 од унгарски Ференцварос во 2. коло од квалификациите за Лигата на шампионите и повторно не успеа да се избори за групната фаза.

Последен пат кога шкотскиот тим играше во групите на ЛШ беше во 2017 година. Тогаш го освоија третото место во конкуренција на ПСЖ, Баерн Минхен и Андерлехт, освојувајќи 3 бода.

Во 2019 година Селтик загуби од романскиот Клуж во 3. квалификациско коло (1:1, 3:4), а во 2018 година, во истата фаза, беа елиминирани од АЕК (1:1, 2:3).

Покрај Ференцварош во текот на вчерашниот ден место во следната рунда од квалификациите изборија: АЗ Алкмар, Молде, Карабах, Макаби Тел Авив, Рапид Виена, Митјиланд, Динамо Загреб, Динамо Брест, Омонија и Јанг Бојс . зс/

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com