Connect with us

Фудбал

Сериозен проблем за Французите пред еврото

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп има сериозни проблеми пред почетокот на Европското првенство.

Последниот подготвителен натпревар на репрезентацијата против Бугарија донесе две повреди на важни играчи.

Карим Бензема го напушти натпреварот на крајот на првото полувреме поради ударот што го доби, но за среќа не станува збор за сериозна повреда на коленото и тој ќе игра на Евро.

Покрај Бензема, проблеми со повреди има и фудбалерот на Барселона, Антоан Гриземан, кој го повреди листот.

Тој доби непријатен удар на мечот со Бугарија и принуден е да работи заедно со Бензема одвоено од тимот, но треба да биде подготвен за првиот натпревар на ЕУРО.

Французите се во група со Германија, Унгарија и Португалија на ЕУРО.

Изборот на Дидие Дешамп го отвора шампионатот следниот вторник со дуел против Германија во Минхен (15 јуни).

По Германците, тие ќе играат против Унгарија во Будимпешта (19 јуни), па следува дуелот со Португалија (23 јуни).

Гризман одигра 91 натпревар за репрезентацијата на Франција и постигна 37 погодоци.

Реклама

Facebook