Поврзи се со нас

Кошарка

Шампионите во Торонто ја завршија регуларната сезона со победа

Орландо, 15 август 2020 (МИА) – Шампионот на НБА, Торонто Рапторс ја заврши регуларната сезона со победа со 117:109 над Денвер Нагетс во најинтересниот натпревар од петокот вечер во балонот во Орландо.

Торонто го презеде водството веднаш по средината на првата четвртина и му дозволи на Денвер да го преземе водството повторно до крајот. Најдобар стрелец за победниците беше Стенли Џонсон, кој постигна 23 поени, а Пол Вотсон додаде уште 22.

За Денвер, Пи Џеј Досиер постигна 20 поени, додека Монта Морис остана со 16.

Во првото коло од плеј-офот, Торонто ќе игра со Бруклин Нетс, додека Денвер ќе се сретне со Јута Џез.

Резултати од НБА:

Торонто – Денвер 117: 109
Индијана – Мајами 109: 92
Л.А Клиперс – Оклахома Сити 107: 103 по прод.
Хјустон – Филаделфија 96: 134

Конечен пласман:

Источна конференција:
1. Милвоки 56 победи / 17 порази
2. Торонто 53/19
3. Бостон 48/24
4. Индијана 45/28
5. Мајами 44/29
6. Филаделфија 43/30
7. Бруклин 35/37
8. Орландо 33/40
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
9. Вашингтон 25/47

Западна конференција
1. Л.А. Лејкерс 52 победи / 19 порази
2. Л.А. Клиперс 49/23
3. Денвер 46/27
4. Хјустон 44/28
5. Оклахома Сити 44/28
6. Јута 44/28
7. Далас 43/32
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
8. Портланд 35/39 *
9. Мемфис 34/39 *
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
10. Феникс 34/39
11. Сан Антонио 32/39
12. Сакраменто 31/41
13. Њу Орлеанс 30/42

* Учесници во плеј-оф мечот за последната квота на Западната конференција.

Парови за првото коло од плеј-офот:

Источна конференција:
1-Милвоки – 8-Орландо
2-Торонто – 7-Бруклин
3-Бостон – 6-Филаделфија
4-Индијана – 5-Мајами

Западна конференција:
1-Л.А. Лејкерс – победник во плеј-ин дуелот Портланд / Мемфис
2-Л.А. Клиперс – 7-Далас
3-Денвер – 6-Јута
4-Хјустон – 5-Оклахома Сити

Advertisement