Connect with us

Други спортови

Шок од САД: Поранешен агент на ФБИ го следи Ѓоковиќ, се најде на листата на познати личности со „висок ризик“

Фармацевтскиот гигант Модерна ангажираше поранешен агент на ФБИ да составува извештаи од внатрешните компании за познати личности со „висок ризик“, вклучително и тениската ѕвезда Новак Ѓоковиќ, кои јавно ги критикуваа вакцините против коронавирус, пишува „Њујорк пост“.

Фармацевтската компанија со седиште во Бостон која продаде една од првите mRNA вакцини против СОВИД-19 која беше дистрибуирана на десетици милиони Американци за време на пандемијата на коронавирус, наводно, вработува тим од поранешни службеници за спроведување на законот за да формира „оддел за дезинформации“ за следење реакции на нивната вакцина. Вестите за постоењето на одделот и неговите извештаи први ги открија независните новинари Ли Фанг и Џек Поулсон. Според нивните тврдења, одделот нарачал извештај со наслов „Ѓоковиќ го круниса херојот против вакцините по победата на УС Опен“.

Ѓоковиќ, кој го држи рекордот на сите времиња за најмногу грен слем титули, не смееше да учествува на турнирите на УС Опен во 2021 и 2022 година поради неговото одбивање да ја прими вакцината против Ковид. Модерна беше загрижена дека „анти-ваксерите“ ја слават победата на Ѓоковиќ, што предизвика многумина на социјалните мрежи „да се исмеваат со фактот дека Модерна е спонзор на УС Опен“. „Изгледите на Ѓоковиќ, кој се спротивстави на вакцината да го спречи да се натпреварува на УС Опен во 2022 година, се врати и победи на турнирот спонзориран од Модерна, ги зајакна тврдењата дека вакцините се непотребни“, се вели делумно во извештајот.