Connect with us

Фудбал

Шок за Барселона од Мадрид: Мислеа дека Гризман е минато, а потоа добија ладен туш

Барселона ги изненади сите во последниот ден од последниот преоден рок кога го испрати Антоан Гризман на позајмица во Атлетико Мадрид.

Во самиот финиш на преодниот рок, каталонскиот клуб реши да ја прифати понудата на клубот од Мадрид и го вратија Гризман на „Ванда Метрополитано“, и договорија едногодишна позајмица.

Атлетико Мадрид договори позајмица со Барселона до летото 2022 година, по што би можел да ја продолжи позајмицата на уште една година, но би бил обврзан да го откупи договорот на Гризман за 40 милиони евра.

Гризман имаше одличен почеток на сезоната во Атлетико, но потоа доживеа огромен пад. Тој нема постигнато гол во Примера од ноември, додека последниот гол за мадридскиот клуб го постигна во Купот на кралот на почетокот на јануари.

Затоа Атлетико е скептичен кон Гризман и сфати дека не е решение Французинот да остане во клубот уште една сезона по што би биле принудени да го откупат неговиот договор.

Синоќа претставници на Барса и Атлетико разговараа во Мадрид, а Гризман беше една од главните теми. Атлетико соопшти дека се предомислиле за Французинот и дека сакале да ја раскинат неговата позајмица на лето.

Атлетико на крајот од сезоната ќе го врати Гризман во Барселона, која многу непријатно ги изненади Каталонците. Сепак, тие објаснија дека Гризман не е сенка на играчот како порано и дека не сакаат да трошат толку пари за неговото враќање.

Барселона не очекуваше дека ќе има ваков проблем во текот на летото и веруваше дека судбината на Гризман е веќе решена. Но, никој не очекуваше да се врати во клубот ова лето и ќе биде интересно да се види што го чека Гризман и каква ќе биде неговата судбина.

Не е исклучено и следната сезона да остане во Барса доколку Чави реши дека му е потребен, а напаѓач од негов калибар секако е големо засилување. Сепак, главниот проблем сега е како психички да се врати Гризман на вистинскиот пат и во формата во која беше пред да дојде во Барселона во 2019 година.

Реклама

Facebook