Connect with us

Кошарка

Шokaнтни вести од САД: Кај ѕвездата на НБА откриен тумур на бубрег

Published

on

Откриено е дека новата кошаркарка на Индијана Пејсерс, Керис Леверт (26) има туморска маса на левиот бубрег.

За потсетување, Леверт учествуваше во големата трговија на Бруклин, Хјустон, Индијана и Кливленд, а откако пристигна во новиот клуб, беше потребно да се направи стандарден лекарски преглед.

Тогаш беше утврдено дека младиот кошаркар има сериозни здравствени проблеми.

– Керис ќе биде надвор од тимот на неодредено време откако прегледот откри мала маса на левиот бубрег за време на прегледот пред финализирањето на размената со Бруклин, Хјустон и Кливленд. Тој ќе биде подложен на понатамошни тестови, а повеќе детали ќе бидат објавени кога ќе биде потребно – напишаа Пејсерс на официјалната веб-страница.

Самиот кошаркар наскоро се огласи.

– Во име на моето семејство и моето име, сакам да им се заблагодарам на Индијана Пејсерс за поддршката. Ние сме им благодарни за нивната темелност за време на прегледот и едвај чекам да се приклучам на тимот и да бидам дел од оваа организација што е можно побрзо – истакна Леверт.

Advertisement

Facebook