Connect with us

Други спортови

Шоу во Париз: Публиката одби да ги напушти трибините, судијата го прекина натпреварот, а на крајот Ѓоковиќ победи

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вечерва го победи Матео Беретини со 3:1 во сетови во четвртфиналето на Ролан Гарос.

Ѓоковиќ е прв носител во Париз, а вечерва без поголеми проблеми во врска со играта потврди дека е фаворит против Беретини.

Српскиот тенисер одлично го отвори мечот и во првиот сет успеа да се пробие на четвртиот гем кога поведе со 3:1. Италијанецот не успеа да се врати во оваа игра што ја искористи Новак и ја доби со 6:3.

Во вториот сет ја видовме скоро истата слика на теренот. Ѓоковиќ погоди скоро се што можеше, а во одредени моменти дури и Беретини не можеше да поверува што удира неговиот противник.

Вториот сет траеше 37 минути, а Ѓоковиќ успеа да направи два брејка и славеше со 6:2, и зголеми на 2:0 во сетови.

Беретини најмногу се избори во третиот сет и не сакаше тоа да биде „метла“ во четвртфиналето. Италијанецот некако успеа да стигне до тај-брејк во кој, со многу среќа, на крајот стигна до 2:1.

Италијанецот водеше со 5:4, па Ѓоковиќ сервираше да остане на мечот и успеа лесно да стигне до 5:5. Но, Беретини беше сигурен на својот сервис и поведе со 6:5, но Новак одговори и го испрати сетот во тај-брејк.

Во тај-брејкот, Беретини направи мини брејк и поведе со 4:3, но Ѓоковиќ добро реагираше и ги доби двата сервиси на Италијанците за пресврт од 5:4. Но, Беретини го прави истото и излезе со 6:5, а сет топките што ги искористи веднаш доаѓа до 7:6, и намали на 2:1 во сетови.

Во четвртиот сет Ѓоковиќ водеше со 3:2, а судијата беше принуден да го прекине мечот десет минути. Имено, полицискиот час во Париз започна во 23 часот, поради што навивачите мораа да ги напуштат трибините.

Но, многумина одбија и сакаа да останат до крајот на натпреварот. Судијата го прекина натпреварот и им нареди на чуварите да ги испразнат трибините. Паузата траеше дваесетина минути, што му нанесе повеќе штета на Беретини, кој беше во налет.

По продолжението на мечот, Беретини успеа да го добие својот сервис и изедначи на 3:3. Двајцата беа сигурни во своите сервиси, а Ѓоковиќ успеа да стигне до 6:5, па Беретини сервираше да остане на мечот.

Во најважната игра од четвртиот сет, Беретини не успеа и Новак стигна до првата меч топка, но Италијанецот ја одбрани. Сепак, Новак наскоро успеа да стигне до уште две меч топки, а тој ја искористи третата и стави точка на овој неверојатен натпревар. Четвртиот сет Новак го доби со 7:5.

Ѓоковиќ така без поголеми проблеми успеа да се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос, каде ќе игра против еден од неговите најголеми ривали, Рафаел Надал, кој е апсолутен „крал“ на овој турнир.

Сигурно е дека во полуфиналето нè чека уште еден спектакуларен натпревар, а дали Ѓоковиќ ќе успее да го победи Надал на неговиот омилен терен останува да видиме.

Ролан Гарос, четвртфинале:

Ѓоковиќ – Беретини 3:1 (6:3, 6:2, 6:7, 7:5)

 

Facebook