Connect with us

Фудбал

Шпанија ја уништи беспомошната Костарика со 7 гола и стави крај на изненадувањата во Катар

Шпанија ја совлада Костарика со 7-0 на стадионот Ал Тумама во првиот натпревар на двете селекции на Светското првенство во Катар. Тоа ги остава избраниците на Луис Енрике на врвот во групата Е на Светското првенство со 3 бода и подобра гол-разлика од второпласираната Јапонија, која претходно во текот на денот се справи со Германија.

Ла Роха поведе по само 11 минути кога Гави одигра елегантно додавање за Дани Олмо, кој од добра позиција не му остави шанса на Кејлор Навас. Десет минути подоцна, Шпанија постигна втор гол по комбинацијата Барселона-Реал Мадрид кога Жорди Алба му асистираше на Марко Асенсио. Во 31. минута Феран Торес погоди од пенал досуден за прекршок над Слесо Борхес против Жорди Алба.

Феран Торес додаде уште еден гол за избраниците на Луис Енрике во 54. минута, користејќи ја грешката на Франциско Калво. Гави го претвори петтиот гол во мрежата на Навас со убав удар од левата статива. Карлос Солер го додаде шестиот гол во мрежата на Костарика во 90. минута по неубедливата интервенција на Кејлор Навас. Шпанците не застанаа тука и Алваро Мората по седми пат во додаденото време ја испрати топката во мрежата на симболичните гости.

Првата подобра позиција на мечот дојде во петтата минута и таа беше на сметка на Шпанците. Дани Олмо беше подигнат со долго додавање во шеснаесетникот и упати удар од десната страна во далечниот агол, но ја промаши целта.

Во деветтата минута Педри опасно се проби низ центарот на теренот и му проигра на Марко Асенсио, кој шутираше на потег, но промаши.

Facebook

Реклама