Connect with us

Други спортови

Што се случува со Хамилтон? Воопшто не одговара на пораки

На Луис Хамилтон му беше тешко да не ја освои осмата титула во Формула 1.

Хамилтон ја загуби титулата во последната рунда на трката за Големата награда на Абу Даби, кога беше претекнат од Макс Верстапен на крилата на контроверзната одлука на директорот на трката со безбедносни автомобили.

После тоа, возачот на Мерцедес воопшто не се огласи на социјалните мрежи, ниту се појави на гала вечерата што ја организира ФИА, кога се доделуваат награди за најдобрите возачи.

Новиот претседател на ФИА, Мохамед Бен Сулејем, пак, испрати неколку пораки до Хамилтон, а интересно е што не доби ниту еден одговор.

“Му испратив неколку пораки. Мислам дека не е 100% подготвен да одговори. Не го обвинувам. Ја разбирам неговата позиција. Но има и правила. Сигурно сте прочитале во весниците дека новиот претседател ќе го санкционира, но секако медиумите се опиени“.

„Постојат правила кои треба да ги следиме и мора да го почитуваме интегритетот на ФИА, а не можам да судам никого ако не ги знам сите факти. Мојата прва задача ќе биде да го разгледам целиот документ поврзан со Абу Даби.

„На крајот на краиштата, Луис и неговиот тим знаеја што значи да не се појавиш на гала вечера. Но, на крајот од денот сите сме луѓе. Има стрес и притисок“, заклучил Бен Сулејем.

Новата сезона во Формула 1 започнува на 20 март со трка за Големата награда на Бахреин.

Реклама

Facebook

Реклама