Connect with us

Други спортови

Скандал: Украинка го напушти натпревар поради Русинка

Украинската тенисерка Марта Костјук го напушти мечот на Мастерсот во Рим.

Причината за заминувањето е тоа што требаше да игра против Русинки.

Костјук направи скандал на Мастерсот во Рим, откако сред меч излезе од теренот и повеќе не се врати на него.

Во дубл со Романката Елена Русе играја двојки против Вероника Кудерметова и Анастасија Пављученкова

По првиот сет, кој го добиле Русинките со 6:1, Костјук едноставно го напушти теренот без објаснување и не се врати.

Наводно за време на натпреварот имало размена на непријатни зборови меѓу Украинката и Русинките, а тоа е причина поради која повеќе не се врати на теренот.

Facebook