Connect with us

Тајмаут

Сопругата на фудбалската легенда: „Тој спиеше со една моја пријателка, ја сакаше и сестра ми во креветот“

Така, се зборуваше и пишуваше за легендарниот напаѓач на Северна Ирска чие мајсторство на теренот не остави никој рамнодушен.

Многумина се согласуваат дека нема поголем фудбалски талент на земјината топка, но… Џорџ Бест беше познат и по неговата склоност кон алкохолот, жените, коцкањето и бројните ексцеси што произлегоа од тоа.

Денес, 67-годишната Енџи Бест, поранешна манекенка и Плејбој зајачица, помина низ еден бурен живот со него, откривајќи дека тој не се променил дури и кога отишол на рехабилитација.

„Бегаше од клиниката, спиеше со мојата најдобра другарка и се обидуваше да ја одвлече сестра ми во кревет“, открива Енџи во исповед за „Дејли меил“.

Бест не сакаше да го смени начинот на кој живеел.

 
“Секое утро би го терав да пие апчиња, кои кога се мешаат со алкохол предизвикуваат гадење и повраќање. Секогаш проверував да видам дали ги проголта апчиња или не, а тој често ги криеше во џебовите од фармерки. Жал ми е што не може да го погледне неговиот син, но нема ништо што можам да направам во врска со тоа. Тоа беше неговиот избор. Тој го сакаше шишето повеќе од животот “.

Бурниот живот го чинеше Бест и неговата кариера. Тој го напушти врвниот фудбал на 26-годишна возраст, ги мина следните 11 години играјќи за клубови од втора класа ширум светот, а во 1983 година се пензионира.

Почина во 2005 година, откако неговите органи откажаа.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com