Connect with us

Кошарка

Спектакл, драма и шок: Одличните кошаркари на Бакс ги „оладија“ Нетс! (ВИДЕО)

Милвоки Бакс ќе игра со финалето на Истокот, откако во драматична и фантастична серија ги победи Бруклин Нетс. На седмиот натпревар беше 111:115.

На крајот на првото полувреме, Нетс во два наврати имаа +10, се чинеше дека го кршат натпреварот, но непријатниот Бакс не се предаде и се врати во игра во второто полувреме.

Во драматична и неизвесна завршница, Бакс влезе со предност во последните секунди, но Кевин Дурент на 10 секунди пред крајот погоди за 109:109, па се играше продолжение.

Дополнителни пет минути донесоа многу добра одбрана, промашувања и само осум поени. Дурент промаши два удари во решавачките моменти, додека на другата страна Крис Мидлтон и Брук Лопез погодија за голема и изненадувачка победа на Бакс.

Дурант беше најдобриот поединец на натпреварот. Мечот го заврши со 48 поени, а ја имаше и поддршката на Харден од 22 поени. Сепак, неуспехот на Ирвинг се покажа како голем хендикеп за она што може да се каже дека е разочарувачка завршница на сезоната за Нетс.

На другата страна Антетокунмпо со 40 поени и 13 скока. Гркот имаше поддршка кај Мидлтон со 23 поени и 10 скока. Лопез мечот го заврши со 19 поени.

Бакс сè уште не знае кого ќе игра во финалето на Источната конференција бидејќи мајсторите ќе играат и во втората полуфинална двојка помеѓу Атланта и Филаделфија.

Реклама

Facebook