Connect with us

Фудбал

„Старата љубов“ на Каталонците слета во Барселона за евентуален трансфер

Централниот дефанзивец на Атлетик Билбао, Иниго Мартинез е пред трансфер во Барселона , објави весникот „Спорт“. Денеска 30-годишниот фудбалер е забележан како слетува на аеродромот во каталонската престолнина, а со себе носи куфер.

Дефанзивецот има откупна клаузула од 80 милиони евра, но неговиот договор со Баскијците е за само уште една сезона, што и овозможува на Барса да се стреми кон значително пониска цена.

Мартинез е „старата љубов“ на „Лос Кулес“, бидејќи летото 2017 година беше на чекор од „Камп Ноу“. Но, тогаш, во последен момент, договорот пропадна.

Дефанзивецот е тинејџер на Реал Сосиедад , но веќе четири сезони е дел од Атлетик . Тој има и 17 натпревари за шпанската репрезентација , од кои последниот е од ноември 2021 година.

Ансу Фати, Иниго Мартинез

Според информациите, Барса веќе купила нов дефанзивец во лицето на Андреас Кристенсен, кој доаѓа како слободен играч од Челзи.

Реклама

Facebook