Connect with us

Кошарка

Стеф Кари го предводеше Голден Стејт до победата над Кливленд

Стеф Кари ги предводеше Голден Стејт Вориорс до драматична победа од 106:101 над Кливленд Кавалирс во регуларниот дел од сезоната НБА-Канада.

Предводникот на Вориорс Кари втор натпревар по ред ја мина границата од 40 поени. Заврши со 40 поени, 4 скока и 5 асистенции. Со тоа, Стеф стана најстариот играч во НБА со два последователни натпревари од 40+ поени по Мајкл Џордан, кој го забележа подвигот во 2002 година.

Донован Мичел заврши со 29 поени, 10 скока и 9 асистенции за Кливленд, но се здоби со повреда на десниот зглоб, но сепак го заврши натпреварот. Еван Мобли додаде 20 поени и 12 скока.

Advertisement

„Тој е едноставно неверојатен ноќе и вечер. може да се брани на навистина високо ниво и да одржува високо ниво цел натпревар и само да постигнува гол од секаде и да заврши на работ. Тој е неверојатен“, рече тренерот на Голден Стејт, Стив, Кур.

Де’Арон Фокс постигна 32 поени и имаше рекордни за сезоната 12 асистенции и ги предводеше Сакраменто Кингс до победата над Лос Анџелес Лејкерс со 120-114. Тоа беше седми натпревар за Фокс со 25 поени во сезоната во неговиот 10-ти натпревар. Тој е само петтиот играч во клупската историја кој постигнал 25 поени во првите 10 натпревари од сезоната и прв откако Кралевите се преселиле во Сакраменто во 1985 година. 1972-73 година.

Ентони Дејвис заврши со 24 поени и 14 скока, додека Расел Вестбрук постигна 21 поен и 11 асистенции за Лејкерси, кои останаа без ѕвездата Леброн Џејмс, кој заработи повреда на препоните при поразот од Клиперс во средата вечер.

Advertisement

Натпревари од редовната сезона на Националната кошаркарска асоцијација на САД и Канада (НБА):

Бостон – Денвер – 131:112 

Орландо – Феникс – 114:97

Advertisement

Њујорк – Детроит – 121:112

Оклахома – Торонто – 132:113

Сан Антонио – Милвоки – 111:93

Advertisement

Мемфис – Минесота – 114:103

Голден Стејт – Кливленд – 106:101

ЛА Лејкерс – Сакраменто – 114:120

Advertisement
Advertisement