Connect with us

Фудбал

Страшно патување на Јувентус до доминантниот европски првак, „најлудата“ група е целосна непозната

Челзи целосно го надигра Јувентус во дербито на вечерта од 5. коло од Лигата на шампионите. Европскиот шампион ја покажа својата сила и победи со 4:0.

Ужасното патување на Старата Дама во Лондон му покажа на Масимилијан Алегри дека има полни раце работа бидејќи Челзи беше супериорен противник во секој сегмент и на крајот славеше убедлив триумф.

По првото полувреме домаќините поведоа со голот на Чалобах од 25. минута. Претходно беше сомнително даека играл со рака Рудигер, но ВАР технологијата покажа дека се е регуларно, па голот беше признат.

„Сините“ во првите десет минути целосно ги совладаа „бјанконерите“, постигнувајќи два гола преку Џејмс и Хадсон-Одоји и со тоа ги решија сите дилеми околу победникот. Конечниот резултат во обештетувањето го постави Вернер.

Вториот натпревар од групата Х му донесе реми на Малме над Зенит. Заврши 1:1. Домашните поведоа преку Риекс од 28. минута. Џуба промаши пенал за гостите, но Ракицки ги извлече гостите од нов удар од белата точка.

 

Пред крајот на колото, Челзи и Јувентус имаат по 12 бода, а англискиот тим е прв на табелата поради подобриот дуел. Зенит сега има четири и оди во нокаут фазата од Лига Европа, а Малме има бод. Последното коло ги носи дуелите Јувентус – Малме, Зенит – Челзи.

 

Најинтересно е во групата Г каде во последното коло сите екипи имаат шанса да одат понатаму, стана јасно по вечерашните резултати.

 

Лил го победи Салцбург со 1-0 и го реши голот на Давид од првото полувреме. Два гола на натпреварот помеѓу Севиља и Волфсбург и двата во мрежата на гостите. Јордан и Мир им донесоа победа на Андалузијците од 2-0.

 

Во пресрет на последното коло Лил има 8, Салцбург 7, Севиља 6 и Волфсбург 5 бода. Во решавачките натпревари ќе се сретнат Волфсбург – Лил и Салцбург – Севиља.

 

 

Реклама

Facebook

Реклама