Поврзи се со нас

Фудбал

„Татко ми ми се јави веднаш по натпреварот, постави едно прашање за Меси и тогаш почнавме да се смееме“

Канадскиот фудбалер Алфонсо Дејвис синоќа одигра брилијантен натпревар во победата на Баерн против Барселона (8: 2).

-текстот продолжува по рекламата-

19-годишниот лев бек дојде во Баерн на почетокот од минатата година од Ванкувер како играч на резервниот тим, а потоа се бореше побрзо од очекуваното за место во првиот тим на клубот од Минхен.

Дејвис синоќа покажа за каков потенцијал станува збор затоа што тој одигра маестрален натпревар. Тој успеа да сними една асистенција по неверојатниот соло пробив, но многумина пишуваа повеќе за неговата игра во одбрана.

-текстот продолжува по рекламите-

Тој имаше задача да го чува Лионел Меси и тоа го стори фантастично. По натпреварот, тој откри дека Меси отсекогаш бил негов идол и дека после се прво се слушнал со неговиот татко на крајот на краиштата.

„Татко ми ми се јави по натпреварот и ми рече: ’Значи, играше против омилениот играч’. Кратко одговорив „Па, да“ и тогаш почнавме да се смееме. Не можевме да веруваме затоа што тој знае најдобро колку го следев Меси кога бев помлад и дека тој е мојот идол“, рече Дејвис.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама