Connect with us

Други спортови

Трка каква што светот не памети: Хамилтон повторно го победи „валканиот“ Верстапен, следи невидена драма (ВИДЕО)

Луис Хамилтон е победник на Големата награда на Саудиска Арабија во највозбудливата трка во последните неколку години.

Хамилтон и Ботас поведоа, но Шумхер заврши во ѕидот, а по колата за безбедност беше употребено црвено знаме, што значеше дека трката е прекината.

Верстапен менуваше гуми на паузата и се најде пред Хамилтон и Ботас, а вториот старт донесе огромна драма.

Хамилтон го престигна Верстапен, кој ја напушти патеката и се врати на првото место спротивно на правилата, а Хамилтон падна на третото место зад Окон, кој одлично ја искористи публиката.

Во меѓувреме дојде до нов судир, а Перез, Мазепин и Расел се откажаа, па повторно беше употребено црвеното знаме.

Потоа следеа преговори меѓу ФИА и Ред Бул и Мерцедес, при што беше договорено на новото рестартирање Верстапен да стартува зад Хамилтон, а прв да стартува Окон.

По третиот старт, Верстапен имаше одличен старт и ги престигна Окон и Хамилтон и изби на првото место.

После тоа, Хамилтон го притисна Верстапен, а во неколку наврати беше повикано виртуелно безбедносно возило до 41-от круг кога се одигра нов дуел на двајца одлични возачи.

Хамилтон го престигна Верстапен, но Холанѓанецот ја скрати шиканата и се врати на првото место, но после тоа беше принуден да им го предаде првото место на Британците, а доби и казна од пет секунди.

Дополнителен бод за најбрзиот круг доби и возачот на Мерцедес, па пред последната трка ќе биде изедначена сезоната што ќе се вози следната недела.

Хамилтон и Верстапен имаат по 369,5 бодови. Решавачката трка за светски шампион се вози на патеката во Абу Даби. Ова беше 103-та победа во кариерата на возачот на Мерцедес.

Инаку, трет низ целта беше Ботас, кој во финишот го престигна Окона. Во бодови завршија и Окон, Рикиардо, Гасли, Леклерк, Саинц, Џовиназ и Норис.

Реклама

Facebook

Реклама