Connect with us

Фудбал

Тројца нацисти го величаа Хитлер на дербито Лацио-Рома. Добија доживотна забрана

Фудбалскиот клуб Лацио објави дека тројца негови навивачи ќе добијат доживотна забрана за настап на стадионот поради дискриминација и антисемитизам за време на неодамнешното дерби во Рим. Првиот, кој беше идентификуван благодарение на камерите за надзор, носеше дрес со натпис „Хитлерсон“ и број 88, кој во неонацистичкото движење се користи со значење „Хајл Хитлер“.

Римската полиција соопшти дека се работи за Германец кој предизвикал инцидент на градското дерби во 2009 година. Другите двајца беа обвинети за користење на фашистичкиот поздрав, а полицијата соопшти дека се романски државјани. Дисциплинската комисија на Серија А ќе одлучи за какви било санкции поврзани со наводните антисемитски скандирања слушнати на неделното дерби.

Лацио веќе е под истрага од Италијанската фудбалска федерација поради наводни антисемитски скандирања од страна на неговите навивачи за време на натпреварот во Наполи на 3 март. По победата над Рома (1:0), Лацио го зазема второто место на табелата во Серија А и заостанува 19 бода зад лидерот Наполи. Во следното, 28. коло, Лацио гостува кај Монца на 2 април.