Connect with us

Фудбал

ЦЕЛОСНОТО ИНТЕРВЈУ: Меси кажува сè – Баерн не беше причина за идејата за заминување од Барса

Лионел Меси останува во Барселона. Ексклузивно за „Goal.com“, аргентинскиот „феномен“ го објави својот избор и ги објасни причините за донесената одлука, останувајќи присебен и покрај бројните сомневања што го мачеа во последните неколку недели. Главната причина за неговиот избор е емотивна. Тој не сакаше, на кој било начин, да заврши на суд со клубот од неговиот живот, Барселона. Но, капетанот подвлекува и неисполнето ветување од претседателот Бартомеу.

Зошто чекавте толку долго за да ја прекинете тишината?

Прво, затоа што по поразот во Лисабон беше многу тешко. Знаевме дека Баерн е многу тежок ривал, но не дека може да заврши на тој начин, давајќи им ја таа лоша слика на клубот и на Барселона. Не сакав ништо. Само сакав да помине време, а потоа сè да се расчисти.

Зошто и рековте на Барселона дека можете да си заминете?

Му реков на клубот, особено на претседателот, дека сакам да си заминам. Ова му го велев цела година. Мислев дека е време да заминам. Мислев дека на клубот му требаат помлади луѓе. Мислев дека мојата авантура во Барселона ќе заврши со многу жалење затоа што секогаш велев дека би сакал да ја завршам кариерата тука. Тоа беше многу комплицирана година, многу страдав за време на тренинг, на натпревари, во соблекувална. Ми стана многу тешко и дојде момент кога помислив да барам нови стимули, свеж воздух. Ова не беше резултат на Лигата на шампионите против Баерн. Долго размислував за ова. Му реков и на претседателот, кој секогаш ми ветуваше дека на крајот на сезоната ќе можам да одлучам дали ќе заминам или ќе останам. Всушност,

Дали се чувствувавте сами?

Не, не се чувствував сам. Но, да, бев повреден кога слушнав работи кажани од луѓе, од новинари, кои се сомневаа во мојот „Барселонизам“. Тие рекоа работи за мене што мислам дека не ги заслужувам. Исто така, овој момент ми помогна да видам кој е кој. Фудбалскиот свет е многу тежок и има многу многу лажни луѓе. Она што ми се случи ми помогна да препознаам многу лажни луѓе, од кои имав друго размислување. Ме повреди тоа што мојата љубов кон овој клуб беше доведена во прашање. Без разлика дали ќе заминам или ќе останам, мојата љубов кон Барселона никогаш нема да се промени.

Сè сме чуле. Од факторот пари, до пријателите на Меси. Што ве повреди најмногу, после 20 години кариера во Барселона?

По малку од сè и за пријателите на Меси и за парите. Толку многу работи што беа кажани ме повредија. Јас секогаш го ставав клубот пред сè. Многу пати имав можност да ја напуштам Барселона. Секоја година можев да бегам и да заработам повеќе пари отколку во Барселона. Јас секогаш велев дека ова е мојот дом, ова е она што го чувствував и применував. Конечно почувствував дека треба да се сменам, да се стремам кон нови цели и работи.

На крајот на краиштата, многу е тешко да се откажат 20 години, цел живот, семејството кое порасна во Барселона, градот… И токму тоа тежи најмногу кога се носи одлука. На крајот, ќе останете во Барселона или не?

Да, ќе продолжам со Барселона. Секако, оваа одлука многу ми пречеше. Нема никаква врска со резултатот на Баерн, зависи од многу работи. Јас секогаш велев дека сакам да останам овде. Дека сакав проект за освојување и освојување титули со клубот, за да го задржам трендот на Барселона во пораст, осврнувајќи се на трофеи. Вистината е дека долго време тука нема проект и ништо. Возачите изневеруваат и ги покриваат дупките кога работите се влошуваат. Како што реков претходно, секогаш сум размислувал за благосостојбата на моето семејство и клубот.

Што се случи кога на семејството му рековте дека можете да ја напуштите Барселона?

Кога им ја соопштив мојата волја на сопругата и децата, тоа беше трагедија. Целото семејство се расплака, моите деца не сакаа да ја напуштам Барселона, не сакаа да го сменат училиштето. Погледнав подалеку, сакав да се натпреварувам на највисоко ниво, да освојувам титули, Лига на шампиони. Можете да победите или изгубите, бидејќи тоа е многу тешко, но мора да се натпреварувате достоинствено. Барем да се натпреваруваме и да не пропаѓаме како во Рим, Ливерпул, Лисабон. И тоа ме натера да размислувам за заминување. Како што споменав, мислев и бев сигурна дека можам да заминам. Претседателот секогаш велеше дека на крајот на сезоната можам да одлучам дали да останам или не. Сега, челниците на клубот се фатени во фактот дека не им кажав пред 10 јуни, кога е јасно дека на 10 јуни игравме во Ла Лига среде овој ужасен коронавирус и дека оваа болест се смени цела сезона. И затоа ќе останам во Барселона. Сега ќе останам, бидејќи претседателот ми рече дека единствениот начин да заминам е да ја платам клаузулата од 700 милиони евра, што е невозможно. Имаше и друг начин, да се оди на судење. Но, никогаш не би ја тужел Барселона, бидејќи тоа е клубот што го сакам, кој ми даде сè од моето доаѓање, тоа е клубот на мојот живот. Јас го поминав мојот живот тука. Барса ми даде сè и обратно. Никогаш не ми падна на памет да ја испратам Барселона на судење, затоа што претседателот ми рече дека единствениот начин да заминам е да ја платам клаузулата од 700 милиони евра, што е невозможно. Имаше и друг начин, да се оди на судење. Но, никогаш не би ја тужел Барселона, бидејќи тоа е клубот што го сакам, кој ми даде сè од моето доаѓање, тоа е клубот на мојот живот. Јас го поминав мојот живот тука. Барса ми даде сè и обратно. Никогаш не ми падна на памет да ја испратам Барселона на судење.

Дали е ова, што најмногу ве повреди, што има луѓе кои сметаа дека можете да ја предадете Барселона?

Ме повредија толку многу работи објавени против мене и пред се многу лажни вести. Патем, беше напишано дека можам да ја тужам Барселона за моите интереси. Никогаш не би направил такво нешто, повторувам. Сакав да заминам и тоа беше мое право, бидејќи договорот вели дека можам да го сторам тоа. Сакав да заминам затоа што сакав да ги живеам среќни последните години на фудбалот. Во последно време не најдов среќа во клубот.

Ова е важно, да се биде среќен. Вие сте вроден победник, дали ќе продолжите да го водите тимот. Нешто ќе се промени во Барселона или не? Треба ли да се смени нешто на спортско ниво?

Continueе продолжам во Барселона. Моето однесување нема да се промени, колку и да сакав да заминам. Јас ќе дадам сè. Јас секогаш сакам да победувам, конкурентен сум и не сакам да губам. Јас секогаш го сакам најдоброто за клубот, за соиграчите и за мене. Им реков дека ја немам потребната поддршка за да ја освојам Лигата на шампионите. Сега не знам што ќе се случи. Има нов тренер, со нови идеи. И тоа е добро, но мора да видиме како тимот ќе одговори и дали ќе можеме да се натпреваруваме на највисоко ниво. Она што можам да го кажам е дека ќе останам и ќе дадам сè за Барселона.

Кое беше првото нешто што мислевте кога луѓето велеа дека не ве интересира Барселона?

Ме повреди тоа што мојата посветеност кон Барселона беше доведена во прашање. Благодарен сум на овој клуб. Ја сакам Барселона и нема да најдам подобро место отколку тука на друго место. Но, сепак имам право да одлучам. Сакав да одам во потрага по нови предизвици. И, утре можам да се вратам, бидејќи тука во Барселона имам сè. Син ми, моето семејство порасна тука. Немаше ништо лошо во желбата да се напушти. Добро беше за сите.

Конечно, да разговараме за познатиот „бурофакс“. Зошто решивте да го испратите? Што сакаше да пробаш?

„Бурофакс“ требаше да ја официјализира желбата на некој начин. Во текот на целата година му реков на претседателот дека сакам да заминам, дека е време да одам во потрага по нови цели и искуства во мојата кариера. Тој секогаш ми велеше: willе разговараме за ова, не сега, итн.… Но, ништо. Претседателот никогаш не ми даде најмала идеја за тоа што зборуваше. Испраќањето „бурофакс“ беше официјализирање дека сакам да заминам и дека сум слободен, дека нема да ја користам опцијата уште една година. Не беше да создадам метеж или да излезам против клубот, туку да ја официјализирам мојата одлука. Да не го испратев бурофаксот, како ништо да не се случило, ќе имав можност уште една година. Она што го рекоа е дека јас не ја комуницирав оваа желба пред 10 јуни, но повторувам дека бевме на сред трки и не беше време. Освен ова, претседателот секогаш ми велеше: Кога ќе заврши сезоната, одлучи дали ќе останеш или не. Никогаш не одреди датум. Сепак, не сакав да дебатирам со клубот.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com