Connect with us

Фудбал

Тухел: Не очекувам ништо поразлично од Ливерпул

Матео Ковачиќ и Н’Голо Канте би можеле да бидат во групата на Челзи за финалето на ФА Купот против Ливерпул . Ковачиќ заработи повреда на скочниот зглоб на натпреварот против Лидс во средата, а Французинот ги пропушти последните три натпревари.

„Ќе се обидеме денеска. Медицинскиот персонал даде зелено светло за обид. Нема нова повреда, туку сериозна болка и оток“, објасни Томас Тухел за ситуацијата на Ковачиќ . За Канте рече : „Ќе се обидеме и со него, тој сака да игра. Ова е време за преземање ризици“. Средбата со Ливерпул е последна од големо значење за Челзи до крајот на сезоната.

Последните три натпревари меѓу двата тима беа многу оспорени и завршија нерешено, а последниот беше финалето од Лига купот, кој го добија Мерсисајдерс по изведување пенали. Запрашан дали очекува нешто слично утре, Тухел одговори: „Минатата сезона ја започна со мечот на „Енфилд“, оваа сезона таму нерешено, потоа реми на „Стемфорд Бриџ“ и потоа 120 минути и пенали. Не очекувам ништо радикално поразлично од нив и едвај очекуваат нешто поразлично од нас.

Тухел рече дека најверојатно би избрал меѓу Ромелу Лукаку и Каи Хаверц како стартери во финалето: „Можам и двајцата да играм, но мислам дека тие не се совршена комбинација. Многу е веројатно дека е еден од нив. Ромелу во последно време игра и постигнува голови. Направи се за да биде на теренот, но ќе одлучиме утре.

Запрашан дали триумфот во ФА Купот ќе ја направи сезоната на Челзи успешна, тренерот рече: „Имаме шанса да освоиме нешто утре. Бевме во финалето на Лига купот и Светското клупско првенство. Има тимови кои имаат полоша сезона од нас“.

Реклама

Facebook