Connect with us

Фудбал

УЕФА го кажа своето, на ред е Гвардиола, закажан најважниот состанок во Манчестер Сити

Објавено:

Манчестер Сити најави жалба против одлуката на УЕФА на Судот за спортска арбитража во Лозана. Доколку жалбата биде одбиена клубот нема да може да се натпреварува во сезоните 2020/2021 и 2021/2022 во Лигата на шампионите.

Договорот на Пеп Гвардиола со Сити му истекува во 2021, но има и клаузула која вели дека по завршувањето на оваа сезона може да го раскине договорот

Како што пренесува Би-Би-Си во среда ќе се одржи состанок помеѓу раководството на тимот и тренерот. Гвардиола претходно наводно им соопштил на пријателите дека не планира да замине и покрај суспензијата, односно дека нема да ја активира клаузулата, додавајаќи дека ако треба ќе го води тимот и во понизок ранг.

Останува да се види каков договор и одлука ќе бидат донесени во среда.

 

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com