Connect with us

Други спортови

Уште една драма во Формула 1: Верстапен е најбрзиот во Франција, Ферари без бодови

Денес се возеше уште една одлична трка во Формула 1 за Големата награда на Франција.

Триумфот го постигна Макс Верстапен во Ред Бул.

Холанѓанецот славеше пред Луис Хамилтон во клупскиот колега Мерцедес и Ред Бул, Серхио Перез.

Ботас го освои четвртото место во болидот на Мерцедес, а возачите на Мекларен, Норис и Рикиардо беа одлични, заземајќи го петтото и шестото место. Гаси, Алонсо, Фетел и Строл завршија во поени.

Ферари имаше трка за заборавање бидејќи останаа без поени. Саинц заврши на 11-то место, а Леклерк на 16-то место.

Реклама

Facebook