Поврзи се со нас

Други спортови

Вајлдер: Мојот тренер стави нешто во мојата вода во договор со тимот на Фјури (ВИДЕО)

Деонтеј Вајлдер едноставно не може а да не се жали што е лошо поразен на мечот против Тајсон Фјури во февруари оваа година.

Фјури го победи Вајлдер во седум рунди по што тренерот на бронзениот бомбардер реши да го прекине мечот. Американецот сметаше дека натпреварот не требаше да биде прекинат, а неодамна го отпушти тренерот кој го фрли пешкирот.

Тој сега тврди дека тренерот Марк Бреланд го наместил натпреварот во договор со тимот на Фјури.

“До 15 минути пред излегувањето се чувствував совршено. Така беше се додека не влегов во рингот. Сè што правев, пиев вода, се чувствував чудно, како да има нешто во водата за да ги релаксира мускулите. Не е изговор, навистина е така “, изјави Вајлдер за американските медиуми и продолжи:

“Тој кучки син (тренер) не ми рече дека е подготвен да направи такво нешто. Тој очигледно мораше да заврши нешто, а тој зборуваше за спасување на мојот живот. Спасување на животот е да ме спречиш да скокам од зградата, не мора да работиш во рингот. Тој го прекина натпреварот кога видов дека Фјури е уморен, тој беше најсреќниот човек на светот во тоа време “.

Не му беше гајле, но тргна по Фјури и судијата.

“Неговите очи изгледаа како да зел коктел. Изгледаше како да сака да ми го скрши црниот задник. Ме удри со лактите, а судијата тврди дека не видел ништо. Тој бил пијан или бил дел од целосен план”, убеден е Вајлдер.

Американскиот боксер повеќе нема право на реванш бидејќи помина рокот за договарање нов натпревар и Фјури ќе има две борби за апсолутен светски шампион во 2021 година против Ентони Џошуа по мечот во декември со засега непознат противник.

 

loading...

Facebook