Поврзи се со нас

Фудбал

Венгер ја предизвикува УЕФА: Отстранете ја Лигата на нации, никој не ја разбира! Еве го мојот предлог

Арсен Венгер е директор на Одделот за промоција на фудбалот ФИФА од 2019 година.

Поранешниот тренер на Арсенал сака да ја донесе својата фудбалска визија до главниот дел и размислува за некои измени.

„Прво, мора да се ослободиме од Лигата на нациите. Ако одите по пат и прашате некој што е тоа, само неколку луѓе се во можност да го објаснат тоа“, рече Венгер во изјави за Билд.

Потоа, Французинот предложи да се преполови времето помеѓу Светскиот куп и Европското првенство, со цел да се игра фудбале секоја година, „како да се во Лигата на шампионите“.

Advertisement

Facebook

Реклама