Connect with us

Други спортови

ВИДЕО: Американскиот мотокрос возач го загуби животот додека тренираше за светски рекорд

Американскиот каскадер и мотокрос возач Алекс Харвил го загуби животот додека тренираше да го сруши светскиот рекорд во најдолгиот скок на рампа за мотоцикли.

28-годишниот мотокрос возач загина во четвртокот наутро додека вежбал скок во американската држава Вашингтон.

Тој сакаше да вежба скок од 107 метри во воздухот, што на крајот, се испостави, му дојде до главата.

Видеото од несреќата, снимено од камерите на ЦБЦ уз, покажува како Харвил удира во рид од земја по кој сакал да скокне по полетувањето од рампата.

Очевидци тврдат дека несреќниот Харвил изгубил контакт со мотоциклот во воздухот и дека во падот му паднала кацигата.

 

Реклама

Facebook