Connect with us

Други спортови

ВИДЕО: Борбата која го понижи боксот заработи 75 милиони долари

Published

on

Јутјуберот Џек Пол победи минатиот викенд со нокаут во првата рунда против некогашниот ММА борец Бен Аскрен.

Јутјуберот, кој тренинрал бокс подолго време, а решил да влезе и во рингот, досега одработил три борби и трите ги доби. Стана мега популарен поради ова со милиони следбеници на социјалните мрежи.

Верувале или не неговата борба против Аскрен заработила 75 милиони долари од гледачите, односно била по принцип плати и гледај на PayTV што спаѓа во Топ 10 најскапи боксерски мечеви.

Но, многу професионални боксери бараат меч со Јутјуберот со цел да му ја „скршат“ фацата бидејќи како што велат тој го понижува и исмејува боксот.

 

Facebook