Connect with us

Кошарка

ВИДЕО: ФИБА не потсети на еден од најголемите успеси на Македонија и тројката на Владо Илиевски

Убавите моменти не се забораваат. Македонската кошаркарска репреземтација го забележа историскиот успех во Литванија.

Секој Македонец, и стар и млад, ја памети тројката на Илиевски против Литванија со која се пласиравне во полуфиналето на Европското првенство.

ФИБА сега не потсети на тој момент. Погледнете како изгледаше тоа.

Утре е 14 септрмври, денот кога на Еуробаскет 2011 ја победивме Лтванија со 67:65 и се пласиравме во полуфинале каде изгубивме од Шпанија, а потоа од Русија за бронзен медал. Тоа ЕП го завршивме на 4. е
место.

Антиќ, Илиевски, Бо Мекејлеб, Гечевски, Чековски, се само дел од кошаркарите кои ја испишаа историјата во кошарката на Македонија.

Facebook