Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Каква вечер, големата Германија се поклони пред Македонија

Published

on

Отидовме во Дуизбург како аутсајдери, но се враќаме како големи победници. Македонија слави со 2:1 против Гермија и тоа на гостински терен.

Ова е сигурно најголемата победа на фудбалската репрезентација во историјата.

Ретко кој може да се пофали дека ја совладал силната Германија на гостински терен. Но вечерва тоа го стори Македонија. Прво Пандев во судиско продолжение во првиот дел донесе водство, Гундоган израмни на 1:1 во 62.

А Елмас во 86-та погоди за голема победа.

Сега имаме шест бода во групата исто колку Германија и Ерменија. Македонија одигра паметно, тактички добро се бранеше и во нападот ги казни пропуштените шанси Германија.

Facebook