Видео на Буфон со судијата по мечот со Милан кое уште повеќе ја „разгоре“ атмосферата во Италија

Досудениот пенал во 91.минута во корист на Јувентус на мечот против Милан во полуфиналето во Купот на Италија е причина за бројни коментари и препукувања. Едни сметаат дека пеналот е подарок за „Старата дама“ бидејќи кога топката го удрила во рака Калабрија, тој бил свртен со грб, па не можел да види каде е топката, но и бил премногу блиску за да реагира, односно да ја повлече раката.

-текстот продолжува по рекламата-

На социјалните мрежи се појави видео од Буфон кога судијата означи крај. На видеото се гледа како голманот на Јуве му ја носи топката на главниот арбитар Паоло Валери, притоа му намигнува, го гушка и потоа и двајцата се смеат. Секако ова не мора ништо да значи, но ваквата реакција на Буфон предизвика негодување пред се кај фановите на Милан.

Ова беше прв полуфинален дуел помеѓу Милан и Јувентус кој заврши 1:1, а Јувентус се спаси со голот на Роналдо од пенал во 91.минута.

 

Совет за етика во медиумите
Loading...