Поврзи се со нас

Фудбал

ВИДЕО: Пенал, пресврт на Реал … Јовиќ изнуди исклучување

Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа Бетис со 3: 2 во одличен натпревар од третото коло на Ла Лига во Севилја.

Дуелот на стадионот Бенито Вилијамс го одбележа пресврти, одлични одбрани на голманите, чести консултации на судиите со ВАР просторијата, непризнаени голови, исклучување на Емерсон …

Јовиќ беше прв во стартот во тимот на Зинедин Зидан од јануари и во 67. минута изнуди црвен картон од Емерсон, кој го оддалечи во шанса за гол.

Бетис никогаш не се плашеше од реномиран ривал, дури и кога имаше играч помалку на теренот. Откако голот на Карим Бензема беше поништен во 3-та минута поради офсајд, домашните имаа голема шанса четири минути подоцна преку Антонио Санабриа, но Тибо Куртоа бранеше феноменално со рефлексна реакција со рака.

Мадрид поведе во 14. минута. Бензема помина по десната страна, ја испрати топката пред голот, токму на ногата на Федерико Валверде, кој го победи Роблес.

Во следниот напад, Серхио Рамос имаше голема шанса, но шутираше со левата нога од само 6,7 метри покрај голот. Набил Фекир возврати, кој шутираше и од 15 метри покрај стативата. Наскоро Санабриа се обиде со удар, но над голот.

Бетис израмни во 35. минута откако Каналес добро центрираше, а Манди со глава го совлада Куртоа. Две минути подоцна беше 2: 1 за домашниот тим. Емерсон шутираше во поблизок агол и по вторпат ја испрати топката од зад белгиецот.

Првото полувреме заврши со уште една шанса за Бензема, сепак, немаше промена во резултатот.

Кралскиот клуб израмни во 50. минута. Карвахал нагло центрираше, Јовиќ доцнеше, но не и Емерсон, кој ја испрати топката во неговата мрежа со цел да го спречи Бензема. Впечаток е дека Французинот беше во офсајд, но ВАР го потврди голот на гостинскиот тим.

Во 52-та минута Бензема постигна гол, забавен удар покажа дека е во офсајд, но судијата не зборуваше по ниту една основа!

Во средината на второто полувреме, Бетис остана со играч помалку затоа што Емерсон го оттурна Јовиќ во 100% шанса откако асистираше Бензема, а Србинот му даде голема шанса на градите и јас се упатив кон голот на тимот од Севиillaа. По прегледувањето на видеото, Емерсон доби директен црвен картон, а Рамос шутираше одлично од 18 метри, но малку крај голот.

Андалузијците се обидоа да поведат со играч помалку, а Карваhoо опасно се закани во 76-та минута.

Сепак, три бода му припаднаа на Мадрид благодарение на одлуката на судијата да покаже на белата точка. Секако, и овој пат беше консултиран ВАР. Бартра доби жолт картон, а Реал пенал, кој Рамос го претвори во победа на својот тим со рутински удар кон средината на голот.

Јовиќ беше заменет во 72-та минута, па дури и во деветтиот дуел на кој беше стартер во сите натпреварувања, тој не успеа да се запише како стрелец.

Advertisement

Facebook

Реклама