Connect with us

Кошарка

ВИДЕО: Почна бојкот во НБА лигата, Милвоки одби да игра против Орландо

Американските медиуми објавија дека кошаркарите на Милвоки Бакс одбиле да излезат на паркетот во петиот меч од доигрувањето во серијата против Орландо Меџик.

Причината е новата употреба на прекумерна сила на американската полиција врз уште еден Афроамериканец и тоа во ситуација во која штотуку се смирија протестите наречени „Црните животи се важни“ организирани поради убиството на Џорџ Флојд.

Кошаркарите на Милвоки наводно се револтирани поради нерешавањето на овој проблен на полициска бруталност врз Афроамер

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com