Поврзи се со нас

Фудбал

ВИДЕО: Рамос е најдобар на светот денес, но Дел Пјеро своевремено го „посрамоти“ со магичен дриблинг

Кога Серхио Рамос беше на почетокот на својата кариера, Алесандро Дел Пјеро беше жива легенда на фудбалот и еден од најдобрите во светот.

Кој знае каде ќе беше крајот на Дел Пјеро ако тој не претрпеше сериозна повреда на лигаментите на раскрсницата на два милениуми, нешто слично се случи подоцна со Луис Назарио да Лима Роналдо.

Легендарниот Ил Пинтуричио успеа да се врати, повредата значително го забави, мо тој сепак обезбедуваше добри игри, а врвот на својата кариера го имаше во 2006 година со освојувањето на Светскиот куп со Италија.

Во тоа време, Серхио Рамос само учеше да игра фудбал. Тој пристигна во Реал Мадрид како 19-годишник, но уште тогаш беше јасно дека ќе биде врвен играч. Во меѓувреме, тој прерасна во најдобриот стопер на светот.

УЕФА вчера потсети на еден од дуелите помеѓу Рамос и Дел Пјеро од мечот на ЕП 2008 година. Се сретнаа Италија и Шпанија.

Во тешка позиција, Италијанецот успеа да ја пренесе топката покрај Рамос со надворешниот дел на копачката и да го добие физичкиот дуел. Беше навистина прекрасен дриблинг.

Инаку, на крајот од тој натпревар, Рамос имаше повеќе причини за славење затоа што Шпанија ги доби четвртфиналето на пенали и на крајот ја освои титулата европски шампион.

loading...

Facebook