Поврзи се со нас

Фудбал

ВИДЕО: Урнебесно! Халанд откри што се напил на полувремето пред да даде четири гола за 32 минути

Норвежанецот во второто полувреме од 47. до 79. минута постигна четири погодоци и уште еднаш потврди дека е вистинска гол машина.

Борусија Дортмунд синоќа во гости победи со 5-2 против Херта, а најдобар фудбалер на мечот беше Ерлинг Халанд. Тој во второто полувреме постигна дури четири голови и уште еднаш потврди дека е гол машина.

„Да бидам искрен, тренерот ме праша колку голови постигнав. Тој не знаеше. Ме праша постигна ли три гола, а јас му кажав: Само четири затоа што ме замени, па така сум вознемирен, но тоа е…“, објасни Халанд по натпреварот.

Ѕвездата на Борусија играше до 85 минута кога беше заменет со Јусуф Мукоко. Toa e момчето кое пред два дена наполни 16 години, а веќе синоќа влезе во историјата на Бундеслигата како најмладиот фудбалер што заиграл во елитната германска лига. Халанд имаше само пофални зборови за неговиот помлад колега.

loading...

Facebook